דיני אינטרנט ומסחר אלקטרוני

justice and law in binary internet space vector illustration

בשנים האחרונות אנו עדים לתמורות רבות וכבדות משקל החלות בשוק המסחר בארץ ובעולם, וזאת כמובן עם חדירת אמצעי תקשורת חדשים כגון אינטרנט וסלולאר למרחב העסקי והבינ-אישי. אמצעי תקשורת אלה שינו מקצה לקצה את התפיסות הישנות והמקובלות כמעט בכל תחום עסקי-כלכלי-מסחרי ואף אנושי, כאשר עולם המשפט, כדרך הטבע, מנסה בכל העת להדביק את החדשנות הטכנולוגית העסקית. ואכן, בתחומים רבים ובמיוחד דיני האינטרנט והסחר האלקטרוני, כבר צעד עולם המשפט כברת דרך לא מבוטלת, אם כי היד עוד נטויה וככל שמתקדם עולם המשפט פסע, מתקדמת הטכנולוגיה שניים. אנו במשרד רון אובוז ושות’ סבורים כי מתן שירות משפטי לחברות אשר מתעלם מתמורות רבות חשיבות אלה, אינו יכול להיות שלם בימינו אנו, ועל כן פיתח משרדנו התמחות מיוחדת בתחום דיני האינטרנט והסחר האלקטרוני, וכיום מייצג משרדנו חברות רבות אשר לב ליבו של עיסוקן כרוך בעולם האינטרנט והתקשורת האינטרנטית. 

 

חוק הספאם

המשרד מקנה ייעוץ משפטי בנושאים העולים מחוק התקשורת (בזק ושידורים), התשמ”ב-1982. במיוחד המשרד נותן מענה משפטי לחברות המעוניינות לפרסם באופן חוקי באמצעות דיוור אלקטרוני ו/או באמצעות הודעות טקסט סלולריות – בהתאם ל”חוק הספאם” (תיקון מס’ 40 לחוק התקשורת). חוק הספאם נכנס לתוקפו בסוף שנת 2008 ומאז חלו תמורות רבות בפסיקת בתי המשפט אשר השפיעו על אופן השימוש בדיוור מקוון באמצעות האינטרנט וברשת הסלולר. חברות שאינן בקיאות בחוק ובפסיקה עלולות למצוא עצמן חשופות לתביעות משפטיות כאשר קיימת גם אפשרות להגיש בגין הפרת חוק הספאם תובענה ייצוגית כנגד החברה המפרה ומנהליה. בנוסף, בעקבות אופי הפעילות, אשר מטבעו הינו שיווק המוני העשוי להגיע למאות אלפי ומיליוני לקוחות, עלולים המדוורים ומשגרי ההודעות, כמו גם החברות המפורסמות בהודעות עצמן ואף מנהלי החברות הללו, למצוא עצמם נתבעים בתביעות רבות בסכומים גבוהים ו/או באלפי תביעות בסכומים נמוכים.

חוק הספאם מקנה לאדם שנשלחה אליו הודעה בניגוד לחוק פיצוי סטטוטורי בגובה של 1,000 ₪ בגין כל הודעה, ללא הוכחת נזק, אולם יחד עם זאת, בתי המשפט קבעו בפסיקה רחבה סייגים לפיצוי והותוותה הדרך לאופן שבו יש לפסוק פיצוי למי שקיבל הודעות בניגוד לחוק הספאם. מומלץ מאוד לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורכי דין מומחים בתחום לפני ביצוע פעולות דיוור אלקטרוני או בטרם הוצאת קמפיין פרסום דיגיטלי. בנוסף, משרדנו מייצג אנשים פרטיים אשר קיבלו הודעות דוא”ל או הודעות טקסט סלולריות, בניגוד לחוק הספאם. משרדנו מייצג את מקבלי ההודעות כנגד החברות המדוורות וכנגד המפרסמים, בין היתר בתובענות ייצוגיות.


לשון הרע באינטרנט

בעידן האינטרנטי אנחנו רואים מדי יום כיצד גולשי אינטרנט רבים עושים בניגוד לחוק שימוש לרעה במדיה האינטרנטית, לעיתים כדי להשפיל אחרים, לפגוע בהם או לשים אותם ללעג בפני אחרים. בזמנים בהם מידע עובר באינטרנט במהירות הבזק, מאתר לאתר ומבלוג לדף פייסבוק או כל רשת חברתית אחרת, קיימים גורמים המנצלים זאת לרעה ופוגעים באמצעות כך באחרים, מבזים אותם, משפילים אותם או עושים אותם מטרה לשנאה בעיני חבריהם או בעיני עמיתיהם למקצוע. 

בעולם שבו מידע עובר בתוך שניות אחדות ממקום אחד בעולם למשנהו בקלות ובמהירות רבה, הרי שעל מפרסם המידע לקחת בחשבון כי, דברים שהועלו על הכתב יתפרסמו בסופו של יום ברבים. זהו ניסיון החיים: “חַבְרָךְ – חַבְרָא אִית לֵיהּ, וְחַבְרָא דְּחַבְרָךְ – חַבְרָא אִית לֵיהּ”

[= לחברך יש חבר, ולחבר של חברך יש חבר; בבלי, בבא בתרא כח, ב].

כיום, כל אחד יכול לנהל באופן עצמאי ובלתי תלוי בלוג אינטרנטי הפתוח לעיני כל או לפרסם מידע בדף הפייסבוק שלו, המקנה גישה לאלפי גולשי אינטרנט. אולם, יש המנצלים לרעה את הכוח הנתון בידיהם ומפרסמים במדיות שונות פרסומים הפוגעים באדם אחר, אם בכוונה לפגוע ואם לאו.

לעיתים מדובר בקטינים אשר לפי החוק אחריותם למעשיהם מוגבלת, אולם אחריותם המוגבלת אינה מביאה בהכרח לכך שאדם אחר לא ייפגע ממעשיהם ועל כך יש מי שצריך ליתן את הדין. על אף שההתפתחות הטכנולוגית המהירה של עולם המחשבים והאינטרנט מקדימה בהרבה את החקיקה בארץ, הרי שבתי המשפט בארץ לא נותרו אדישים לתופעה ובמספר פסקי דין שניתנו לאחרונה ובשנים האחרונות, ניתן מענה ראשוני למעט מהבעיות המשפטיות שהעולם הדיגיטלי מביא עימו.

חוק איסור לשון הרע, התשכ”ה-1965 ופסיקת בתי המשפט בארץ מנסים להתמודד בעיקר עם “פרסום” שעשה אדם, שיש בו כדי להשפיל אדם אחר בעיני הבריות, לעשותו מטרה לשנאה, לבוז או ללעג. לבזות אדם בשל מעשים, התנהגות או תכונות המיוחסים לו. החוק בא להגן גם על אדם שמשרתו נפגעה בעקבות הוצאת דיבתו או להגן על אדם שביזו אותו בשל מוצאו, דתו, מקום מגוריו, מינו, נטייתו המינית או מוגבלתו.

הפיצוי הכספי הקבוע בחוק הינו – ללא צורך בהוכחת נזק ! כלומר אין על התובע להוכיח בפני בית המשפט כי הפרסום הפוגע גרם לו לנזק ודי לו להראות כי אכן מדובר בפרסום שנעשה כאמור בחוק איסור לשון הרע. במידה והפרסום אכן גרם לנפגע לנזק הרי שניתן יהיה לתבוע בבית המשפט פיצוי כספי עבור הנזק שנגרם, בדומה לכל תביעה נזיקית אחרת, אולם במקרה שכזה יהיה על הנפגע להוכיח את הנזק הנגרם


מסחר אלקטרוני

למשרדנו התמחות ספציפית בענפים שונים הנוגעים לתחומי המסחר האינטרנטי.

לעומת המשרדים הותיקים שמטפלים בתחומי המשפט הקלאסיים, הדור החדש של עורכי הדין מחויב לעמוד בסטנדרטים חדשים ודינאמיים שבהתפתחות המסחר האלקטרוני והאינטרנט. הפיכת המסחר בעולם לכפר גלובלי קטן שבו כל אחד יכול לעשות עסקים עם אנשים מקצה העולם מעלה צורך למציאת פתרונות משפטיים יצירתיים. למעשה, בתחום המסחר באינטרנט עורכי הדין מקדימים את פסיקת בתי המשפט כאשר לעיתים גם החוק המיושן איננו נותן מענה משפטי הולם לסוחרים ולמשתמשים באינטרנט. פעמים רבות עורכי הדין מביאים לפתחו של בית המשפט שאלות חדשניות שטרם ניתן להם מענה ומעצבים את החקיקה במדינת ישראל.

שאלות של סמכות שיפוטית חוצה גבולות, עבירות מחשבים, גבייה בינלאומית, התנגשות בין חוקים שונים במדינות שונות, הסכמים אינטרנטיים, זכויות יוצרים, פרטיות ברשת האינטרנט ועוד שאלות משפטיות חדשות ומעניינות בעקבות המעבר המואץ בשנים האחרונות למסחר באינטרנט שבו לעיתים המוכר והקונה לבושים בפיג’מה ובנעלי בית ומגלגלים עסקאות במיליוני שקלים. המשרד מטפל בתיקים רבים ומגוונים העוסקים במסחר אינטרנטי, קידום אתרים, פרסום באינטרנט, דיוור אלקטרוני, לשון הרע באינטרנט, זכויות יוצרים, ליווי וייעוץ לחברות הסוחרות באינטרנט ומייצג את לקוחותיו בבתי המשפט בתביעות בתחומים אלה.